Osvobozené výnosy ve formě podílů na zisku k využití pro další investice
Podíly na zisku a převod podílu mateřské společnosti v dceřiné jako velmi zajímavé osvobozené výnosy u právnické osoby v rámci ČR i Evropské unie.
Z osvobozených příjmů právnické osoby jsou zajímavé zejména příjmy podle § 19 odst. 1 písm. ze) a zi) zákona o daních z příjmů, a to
- podíly na zisku (dividendy) vyplacené od dceřiné společnosti,
- převod obchodního podílu mateřské společnosti v dceřiné společnosti.
Pro osvobození je nutné však splnit následující podmínky. Mateřská společnost jako příjemce podílů na zisku má nejméně po dobu 12 měsíců nepřetržitě (tuto podmínku lze splnit i dodatečně, následně) podíl na základním kapitálu dceřiné společnosti ve výši 10%. Osvobození se týká společností v rámci České republiky i Evropské unie.
Osvobození se rovněž vztahuje i na příjmy z dividend a jiných podílů na zisku plynoucí mateřské společnosti od dceřiné společnosti mimo území Evropské unie. Toto osvobození v tuzemsku však nemá vliv na případné zdanění těchto příjmů vyplácející dceřiné společnosti v příslušném státě. Pozor však na skutečnost, že se jedná pouze o jednosměrné osvobození podílů na zisku plynoucí mateřským společnostem ze států mimo území Evropské unie do ČR a netýká se dividend a jiných podílů na zisku vyplácených dceřinou společností z ČR zahraničním mateřským společnostem mimo Evropskou unii. Pro toto osvobození dividend ze států mimo Evropskou unii je nutné splnit několik podmínek stanovených v § 19 odst. 9 zákona o daních z příjmů.
Obdobné osvobození jako na podíl na zisku se uplatní i při převodu obchodního podílu mateřské společnosti v dceřiné společnosti.
Pokud je poplatník akcionářem akciové společnosti, která vlastní 100% obchodní podíl na společnosti s ručením omezeným, jsou přijaté podíly na zisku osvobozeným výnosem u akciové společnosti. A pokud akciová společnost pořídila např. dceřiné „eseróčko“ na dluh, splácí kupní cenu tohoto majetku z osvobozených podílů na zisku dceřiné společnosti. A ušetří na daních velké peníze ve srovnání se situací, kdyby pořídila a vlastnila předmětné „eseróčko“ např. fyzická osoba akcionář a musela dluh splácet ze zisku po zdanění 15% srážkovou daní. Je zřejmé, jak lze daňově optimálně koupit obchodní podíl ve společnosti s ručením omezeným. Koupí ho akciovka a cenu obchodního podílu na s.r.o. splácí ze zisku akciové společnosti.
Komentáře