Přednost paušálních výdajů na dopravu při používání vozidla i k soukromým účelům
Při používání motorového vozidla podnikatelem fyzické osoby k pracovním i soukromým účelům může být použití paušálního výdaje na dopravu daňově výhodnější. Záleží na poměru využití k podnikání a k soukromým účelům a celkovém objemu nákladů na provoz.
Pokud fyzická osoba podnikatel má v obchodním majetku zařazen osobní automobil, využívá ho k podnikání i k soukromým účelům a vede knihu jízd, ze které vychází, že pro účely podnikání najede 55 % celkového počtu kilometrů a 45 % počtu kilometrů najede pro soukromé účely, ukazuje se jako výhodnější použít paušální výdaj na dopravu v souladu s § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů. Krácený paušální výdaj ve výši 4.000 Kč měsíčně totiž uplatní podnikatel fyzická osoba bez ohledu na skutečnou výši soukromě ujetých kilometrů.
V případě, že podnikatel uplatňuje výdaje na dopravu prokazatelným způsobem, může do daňových výdajů za zdaňovací období uplatnit pouze 55 % roční výše odpisů vozidla. V tomtéž poměru krátí i veškeré provozní výdaje související s provozem vozidla (kromě silniční daně).
Při použití kráceného paušálního výdaje na dopravu ve výši 4.000 Kč za měsíc, může podnikatel do daňových výdajů za zdaňovací období uplatnit 80 % roční výše odpisů vozidla. Odpisy se totiž v tomto případě nekrátí v poměru využívání silničního motorového vozidla k podnikání a k soukromým účelům, ale odpisy se krátí v jednotném poměru 80 %. Dále může uplatnit jako daňový výdaj 80 % veškerých provozních výdajů souvisejících s provozem vozidla. Výdaje na spotřebované pohonné hmoty a parkovné při pracovních cestách v souvislosti s užíváním silničního motorového vozidla nemůže uplatnit.
Pokud podnikatel použije motorové vozidlo i k soukromým účelům pouze v některých měsících zdaňovacího období, krátí se provozní výdaje spojené s provozem vozidla pouze v těchto měsících, roční daňové odpisy se krátí i v těchto případech ve výši 80 %.
Komentáře