Úlevy na pojistném pro seniory
Podnikatel, kterému je přiznán starobní důchod, je povinen být účasten důchodového pojištění při zisku z podnikání dosahujícího stanovené hranice. Dále se na něj nevztahuje ustanovení o minimálním vyměřovacím základu pro odvod zdravotního pojištění.
Z ustanovení § 9 odst. 6 písm. b) zákona o důchodovém pojištění vyplývá, že samostatná výdělečná činnost osoby, které je přiznán starobní důchod, je pro účely sociálního pojištění považována za vedlejší činnost. Podmínkou je, že se jedná o osobu samostatně výdělečně činnou, která není účastna nemocenského pojištění.
Osoba samostatně výdělečně činná (podnikatel) vykonávající vedlejší činnost je v kalendářním roce účastna důchodového pojištění po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud rozdíl mezi příjmy a výdaji dosáhl stanovené částky při podnikání ve všech 12 měsících (stanovená hranice je každoročně zveřejňována na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení). V případě, že této částky nedosáhne, neplatí sociální pojištění z dosažených příjmů.
Na podnikající starobní důchodce se dále nevztahuje ustanovení o minimálním vyměřovacím základu pro odvod zdravotního pojištění. Plátcem pojistného je u starobních důchodců stát. Pojistné tak hradí ze skutečně vydělaných příjmů ze samostatné výdělečné činnosti.
Komentáře