Daňová ztráta u příjmů z nájmu - lhůta pro uplatnění a postupy proti jejímu případnému propadnutí

Úvod  Majitelé domů, bytů  Zdaňování příjmů pronajímatelů

U pronajímatelů může vzniknout daňová ztráta, tu lze kompenzovat se ziskem z jiných činností. Vykázanou daňovou ztrátu lze uplatnit v následujících obdobích. Při jejím uplatnění je třeba volit takové postupy, aby poplatník nepřišel o daňové výhody.

V případě, že příjmy z nájmu jsou menší než výdaje s nájmem spojené, docílil poplatník daňové ztráty v souladu s ustanovením § 5 odst. 3 zákona o daních z příjmů. Tu může poplatník pronajímatel podle téhož ustanovení zákona zkompenzovat se ziskem z jiných příjmů, kterých dosáhl v daném roce (tzn. z příjmů ze samostatné činnosti podle § 7, příjmů z kapitálového majetku podle § 8, ostatních příjmů podle § 10, nikoliv však z příjmů ze závislé činnosti podle § 6) nebo v následujících 5 letech, případně zpětně ve dvou bezprostředně předcházejících zdaňovacích obdobích.

Významnou výdajovou položkou obvykle bývají odpisy nemovité věci příp. významnější výdaje charakteru oprav nemovité věci v daném kalendářním roce.

Ztráta z nájmu nemovitých věcí tak může poplatníkovi uspořit daně z jiných druhů činností.

Odpočet daňové ztráty je zcela na vůli daňového poplatníka, odpočet může uplatnit

  • v jakékoliv výši (pro zpětné uplatnění ztráty je limit 30.000.000 Kč) a
  • v kterémkoliv z následujících pěti zdaňovacích období.

V případě, že poplatník bude uplatňovat ve svém daňovém přiznání ztrátu z minulých let, uplatní vždy pouze takovou její část, aby nepřišel o nezdanitelné částky vymezené v § 15 zákona o daních příjmů a slevy na dani podle § 35ba a § 35c zákona o daních z příjmů. Může se jednat o poměrně zajímavé peníze na dani z příjmů.

Pokud by hrozila situace, že nebude moci poplatník uplatnit vzniklou ztrátu z minulých let vzhledem k uběhlému pětiletému časovému testu, udělá všechno pro to, aby o ni nepřišel. Např. zkoriguje šikovně vykázané výdaje o odpisy hmotného majetku. Ty může přerušit nebo nezahajovat odpisování a odložit na pozdější dobu.

Vykázání daňové ztráty má však pro poplatníka určitý negativní dopad. Týká se lhůty pro možnost vyměření a doměření daně. Podle daňového řádu je obecná lhůta pro vyměření daně tříletá a běží ode dne, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání. V případě, že však poplatník dosáhl za předmětné zdaňovací období daňové ztráty, prodlužuje se lhůta pro vyměření daně o dobu, po kterou může uplatnit vyměřenou daňovou ztrátu, tedy o dalších pět let. Není to výhodné! Rovněž dochází k prodloužení lhůty pro doměření daně při zpětném uplatnění ztráty.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Doposud nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!

Přidat komentář

Komentáře můžou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste registrovaní, přihlašte se nebo se zaregistrujte.
Tip
Registrujte se ještě dnes pro zasílání pravidelných e-mailů s našimi daňovými tipy.